Zamiokulkas Zamiolistny

Ta niezwykle dekoracyjna a zarazem bardzo łatwa i niesprawiająca problemów w uprawie roślina pochodzi z południowych regionów Afryki, spotykana też jest na wyspie Zanzibar. Pomimo iż w naszym kraju roślina dostępna jest zaledwie od kilku lat, jest to jedna z najpopularniejszych roślin ozdobnych. Roślina bardzo często nazywana jest zamią, a to zupełnie inne roślina, chodź jest do zamiokulkasa bardzo podobna.

Opis

Liście duże, błyszczące o intensywnym zielonym kolorze, osadzone parzyście ale nie symetrycznie na grubej, owalnej łodydze. Liście które stanowią główną ozdobę rośliny są dość grube, w warunkach domowych osiągają do 10 centymetrów długości i 5 cm szerokości, łodyga dorasta średnio do około 80 centymetrów. Kwiatostany niezwykle ciekawe, wyrastają z pąku położonym na ok. 15 cm. łodydze. Kwiatostan ma kilka centymetrów długości, i jest zazwyczaj koloru białego. Niestety w warunkach domowych zamiokulkas zamiolistny kwitnie niezwykle rzadko.

Pielęgnacja i uprawa

Uprawa i pielęgnacja tej rośliny jest niezwykle prosta. Roślina wymaga gleby próchniczej, żyznej, dobrze przepuszczalnej. Stanowisko cieniste lub półcieniste, niewskazane jest nadmierne bezpośrednie nasłonecznienie, ale roślina rośnie w każdych warunkach oświetleniowych. Optymalną temperaturą uprawy jest temperatura ok. 20ºC ale roślina toleruje tez zarówno wyższą jak i niższą temperaturę, ginie w temperaturze poniżej 8ºC. W okresie intensywnego wzrostu zalecane jest co kilka tygodni nawożenie rośliny nawozami wieloskładnikowymi. Najprostszym sposobem rozmnażania zamiokulkasa jest podział kłącza dorosłej rośliny, możemy też rozmnożyć roślinę przez wysiew nasion ale w związku z tym iż kwitnie on niezwykle rzadko, nie jest łatwe zdobycie nasion tej wspaniałej rośliny.

Podlewanie

Zamikulkas jest rośliną bardzo źle znoszącą nadmiar wody. Podobnie jak kaktusy potrafi gromadzić wilgoć w grubych, skórzastych liściach, dzięki czemu wytrzymuje długie okresy całkowicie bez podlewania. Roślina nie lubi częstego podlewania, tym bardziej nie toleruje stania w wodzie. Zamiokulkas to idealna roślina dla osób zapominających o podlewaniu kwiatów, znosi długie okresy bez wody, mało tego lepiej jest zapomnieć o podlewaniu niż podlewać zbyt intensywnie. Znane są przypadki, kilku miesięcy bez podlewania a roślina nadal żyła.

Oferta naszych partnerów:

Inne ciekawe opisy uprawy i pielęgnacji:

 

Encyklopedia roślin:

pielęgnacja roślin: