dracena

Dracena w naturalnym środowisku występuje w rejonach tropikalnych i subtropikalnych od Wysp Kanaryjskich przez Afrykę, Azję aż do Australii.

Opis

Rośliny mają dekoracyjne, zielone lub wielobarwne, lancetowate liście, wzniesione lub u niektórych gatunków wyginające się. Dorosłe rośliny przy dobrych warunkach mogą zakwitnąć. Kwiaty zielonkawobiałe, rzadziej kremowobiałe, skupione w baldachach lub gronach.

Pielęgnacja

Draceny wymagają dość wysokiej temperatury przez cały rok, minimalna temperatura w okresie zimowym nie może spaść poniżej poziomu 15ºC. Roślina lubi miejsca słoneczna ale światło powinno być rozproszone, nie lubi bezpośredniego silnego nasłonecznienia.

Podlewanie

W okresie letnim intensywne, ziemia powinna być stałe wilgotna, w okresie zimowym (miesiące od października do lutego) ograniczamy podlewanie. W przypadku niewystarczającego podlewania brzegi liści zaczynają brązowieć.

Uprawa

Ważna zasadą w uprawie draceny jest nie dopuszczenie do stania rośliny w wodzie – roślina nie lubi wody w podstawce. W okresie intensywnego wzrostu zalecane jest nawożenie roślin nawozami uniwersalnymi do kwiatów doniczkowych. Młode rośliny powinniśmy przesadzać corocznie, starsze w momencie gdy bryła korzeniowa przestaje się mieścić w doniczce. Ziemia najlepiej kompostowa lub specjalna do „dracen”. Roślina bardzo często atakowana jest przez szkodniki roślin doniczkowych. Najczęstszymi szkodnikami są wciornastki, przędziorki i czerwce. Ich pojawienie najczęściej jest wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji rośliną

Rozmnażanie

Draceny rozmnażamy przez sadzonkowanie wierzchołków Pęgów w okresie wiosennym.

Oferta naszych partnerów:

Inne ciekawe opisy uprawy i pielęgnacji:

 

Encyklopedia roślin:

pielęgnacja roślin: