bluszcz

Bluszcz to jedna z najbardziej pospolitych roślin spotykanych w naszych ogrodach. Jest to typowa roślina pnąca. Bluszcz występuje na terenie prawi całej europy a także w Azji i Afryce. Doskonała roślina okrywowa stosowana w parkach, ogrodach jako doskonałe roślina do tzw. zieleni miejskiej. Roślina należy do najprostszych roślin uprawianych w naszym kraju.

Opis

Wiecznie zielone krzewiaste pnącze, doskonale radzące sobie z wspinaniem się na wszelkiego typu mury, skały, drzewa i inne miejsca gdzie może złapać się swoimi korzonkami przybyszowymi. Liście będące właściwą ozdoba rośliny skórzaste, zielone, klapowane. Kwiaty niepozorne, zielone kwitną zazwyczaj jesienią.

Pielęgnacja i uprawa

Bluszcz lubi miejsca ocienione, północne ściany i stanowiska nie będące przez cały dzień w słońcu. W zimie roslina przechodzi stan spoczynku i nie lubi rosnąć w zamarzniętej, oblodzonej glebie. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy coroczne przycinanie rośliny, robi się to zazwyczaj wiosną. Roślina bardzo prosta w uprawie. Ziemia kompostowa lub torfowa z małą domieszką piasku. W okresie silnego wzrostu ( pędy bluszczu u dorosłych okazów mogą przyrosnąć nawet 2,5 metra rocznie) co dwa tygodnie nawozimy nawozem wieloskładnikowym. Bluszcz może być atakowany przez przędziorki oraz wciornastki.

Rozmnażanie

Bluszcz rozmnażamy wyłącznie z sadzonek, przez cały rok. Kilkunastocentymetrowe pędy umieszczamy w naczyniu z wodą lub wilgotnej ziemi z piaskiem. Po miesiącu mamy młode sadzonki. Młode rośliny przesadzamy do gleby bogatej w składniki pokarmowe.

Oferta naszych partnerów:

Inne ciekawe opisy uprawy i pielęgnacji:

 

Encyklopedia roślin:

pielęgnacja roślin: