podlewanie kwiatów

Podlewanie roślin i kwiatów to najważniejsza czynność związana z ich pielęgnacja i uprawą. Każda roślina ma inne wymagania co do podlewania, jest jednak kilka zasad, które obowiązują prawie zawsze.

Pierwsza zasada: „Podlewaj rośliny zgodnie z ich potrzebami”. Zasada te jest niezwykle prosta ale jednocześnie jest przyczyną większości chorób u roślin. Podlewajmy rośliny tyle ile one potrzebują a nie tyle ile nam się wydaje. Większość z ludzi ma skłonności do nadmiernego podlewania, konsekwencja tego jest nadmiar wody i gnicie roślin. Najprostszym sposobem jest sprawdzenie czy roślina ma suchą glebę. Nie dopuszczalne jest też przesuszanie bryły korzeniowej lub podlewanie w momencie w którym liście zaczynają więdnąć. Kolejnym nie pożądanym efektem jest rozmycie substancji odżywczych będących w glebie w której roślina żyje. Zapewniajmy roślinom możliwość odpływu nadmiaru wody, aby nie stały w wodzie jeśli tego nie lubią.

Nie podlewajmy wodą bezpośrednio z kranu!. Woda szczególnie ta w miastach prosto z wodociągu zawiera durze ilości chloru, oraz innych substancji nie lubianych prze rośliny. Warto po nabraniu wody do naczynia pozwolić jej się odstać kilka dni. Kolejną korzyścią będzie nabranie przez wodę temperatury otoczenia w jakiej przebywa nasza roślina.

Młode rośliny podlewamy częściej mniejszą ilością wody, starsze o dużej masie zielonej możemy podlewać rzadziej i bardziej obficie. Podlewajmy więcej i bardziej obficie podczas okresu wegetacyjnego, gdy roślina intensywnie wzrasta oraz kwitnie. Zalecane jest bardzo często dodatkowo nawożenie roślin podczas podlewania. I tu pojawia się częsty błąd: zbyt silne stężenie nawozów na małą ilość wody. Kwiaty mogą nawet zginąć z przenawożenia. W okresie spoczynku ograniczamy ilość wody, bardzo często obniżamy wówczas temperaturę. Podlewajmy więcej w dni słoneczne i upalne oraz rośliny nastawione na bezpośredni kontakt z słońcem. Podczas upałów rośliny podlewamy z samego rana lub po zachodzie słońca, aby nie poparzyć roślin.

Zapewniajmy roślinom możliwość odpływu nadmiaru wody, aby nie stały w wodzie jeśli tego nie lubią. Warto sprawdzić jakie wymagania co do podlewania maja nasze rośliny. Część z nich nie lubi podlewania po liściach (fiolki afrykańskie polane po liściach dostają plam), są również kwiaty które pobierają wodę tylko z liści. Warto więc zapoznać się z ich potrzebami. Jeśli nie wiecie jak podlewać rośliny zachęcamy do kontaktu. Prosimy przesłać zdjęcie a my po rozpoznaniu rośliny napiszemy jak się nią prawidłowo zajmować.

Oferta naszych partnerów:

Inne ciekawe artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin:

 

Encyklopedia roślin:

pielęgnacja roślin: