kroton

Jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Pochodzi z tropikalnych krajów położonych na ocenia spokojnym lub Indonezji. Ta ciekawa roślina jest jednocześnie dość prosta w uprawie i pielęgnacji.

Opis

Roślina krzewiasta, czasem przypominająca nieduże drzewko. Liście wiecznie zielone, posiadające odcienie od brązowego przez czerwony i żółty nawet do białego. Kolory często przybierają niespotykaną formę w postaci plam, cętek i różnorakich przebarwień. Liście posiadają przeróżne kształty w zależności od rodzaju rośliny. Kwiaty pojawiają się jesienią i nie stanowią specjalnej ozdoby.

Uprawa i pielęgnacja

Kroton lubi miejsca cieniste lub półcieniste, ważne aby nie padały na nie bezpośrednio promienie słoneczne ale też nie może być to miejsce zbyt ciemne, wówczas liście zaczynają tracić intensywność kolorów. Roślina lubi dość wilgotne powietrze, zalecane jest zraszanie liści. Zbyt suche powietrze powoduje żółknięcie a w konsekwencji opadanie dolnych partii liści.

W okresie wzrostu, to jest od wiosny do jesieni nawozimy roślinę nawozami uniwersalnymi. Optymalnie raz na 2-3 tygodnie. Roślina narażona jest na ataki tarczników, przędziorków a także miseczki. Aby uniknąć szkodników zalecane jest najczęściej zraszanie rośliny.

Podlewanie

Krotony podlewamy umiarkowanie, nie dopuszczając do wyschnięcia bryły korzeniowej, ziemia powinna być cały czas lekko wilgotna. W miejscach o suchym powietrzu zalecane jest systematyczne zraszanie liści rośliny.

Oferta naszych partnerów:

Inne ciekawe opisy uprawy i pielęgnacji:

 

Encyklopedia roślin:

pielęgnacja roślin: