Begonia

Begonia ( begonie) pochodzą z lasów Ameryki zwrotnikowej oraz Azji i Afryki. Begonie dzielimy na trzy podstawowe grupy: begonie o ozdobnych kwiatach, o ozdobnych liściach oraz krzewiaste.

Najważniejsze odmiany

Begonia stale kwitnąca. Roślina ma duże sercowate wielobarwne liście osadzone na długich, czerwono zabarwianych, owłosionych ogonkach. Kwiaty zazwyczaj są koloru białego, różowego, żółtego ale spotykane są tez inne kolory a nawet mieszanki. Zgodnie z nazwą jest to roślina charakteryzująca się bardzo długim okresem kwitnięcia. Uprawiana zazwyczaj w skrzynkach lub rabatach bylinowych.

Inną ciekawą odmianą begonii jest mieszaniec Begonia hybrida. Liście niewielkie, owalnosercowate, zielone i błyszczące. Kwiaty kolory od jasno do ciemno czerwonego. Okres kwitnienia tej odmiany przypada na miesiące zimowe, zazwyczaj od listopada do lutego. Ważna sprawą jest stopniowe przyzwyczajenie rośliny do temperatury w naszym domu, zapobiega to opadaniu liści. Kolejna ciekawą odmianą jest begonia królewska – Begonia Rex. Posiada ona liście duże, niesymetryczne, sercowate, osiągające długość do 35 centymetrów. Liście osadzone są na długich czerwono zabarwionych, owłosionych ogonkach. Odmiana ta kwitnie zazwyczaj wczesną wiosną, ma wielkie różowe kwiaty.

Uprawa, Pielęgnacja

Roślina wymaga w okresie intensywnego wzrostu nawożeniem nawozem uniwersalnym do roślin doniczkowych. Begonie najczęściej w wielkich plantacjach rozmnaża się z nasion, niestety w mieszkaniach jest to dość kłopotliwe. Najlepszym sposobem rozmnożenia tej rośliny w warunkach domowych jest sadzonkowanie. Sadzonkę odcinamy z rośliny macierzystej z dwoma, trzema liśćmi, tuż pod węzłem i umieszczamy ukośnie w wilgotnym piasku. Begonie to rośliny ciepłolubne i wymagające wysokiej wilgotności powietrza oraz dobrej gleby najlepiej próchniczej, lekkiej i wilgotnej.

Oferta naszych partnerów:

Inne ciekawe opisy uprawy i pielęgnacji:

 

Encyklopedia roślin:

pielęgnacja roślin: