Męczennica

Męczennica – Passiflora. Roślina- pnącze pochodzące z Ameryki południowej (najczęściej Peru) ale spotykana jest również w Australii a nawet w Azji. Męczennica zawdzięcza swoją nazwę zakonnikowi który w średniowieczu upatrywał w jej przedziwnych kwiatach objawy śmierci Chrystusa.

Opis

Męczennica zazwyczaj osiąga wysokość kilku metrów, jest to roślina pnąca która dzięki swoim wąsom wspina się po podporach. Liście stosunkowo duże, dłoniaste, żywo zielone. Kwiaty o przedziwnym kształcie koloru niebieskiego, fioletowego czasem przechodzące w różowe. Gówna dekoracja kwiatów są jej pręciki, słupki.

Uprawa

Najbardziej ciekawą męczennicą jest męczennica błękitna, wymaga ona stanowiska słonecznego, ciepłego, o dobrej cyrkulacji powietrza. W okresie zimowym wskazane jest przeniesienie rośliny do pomieszczenia w którym temperatura nie spada poniżej 4ºC. Bardzo ważne jest aby w okresie zimowym temperatura nie przekraczała 10ºC. W okresie silnego wzrostu raz w tygodniu nawozimy roślinę nawozem uniwersalnym do kwiatów doniczkowych. W okresie wczesno wiosennym zalecane jest przeprowadzeni cięcia męczennicy, dzięki temu roślina będzie miała więcej kwiatów. Generalną zasadą cięcia jest zasada, iż nie tniemy poniżej pod 5 liściem. Roślina bardzo rzadko atakowana jest przez szkodniki.

Podlewanie

W okresie letnim zalecane jest częste i obfite podlewanie, w największe upały podlewamy rano i wieczorem.

Rozmnażanie

Najlepszym sposobem rozmnażania męczennicy jest wysiew nasion, można też rozmnożyć przez sadzonkowanie. Młode pędy umieszczamy w piasku, nie dopuszczając do wyschnięcia gleby.

Oferta naszych partnerów:

Inne ciekwae opisy uprawy i pielęgnacji:

 

Encyklopedia roślin:

pielęgnacja roślin: