Hortensja

Hortensja jest jednym z najbardziej popularnych kwiatów w naszych ogrodach. Roślina pochodzi z Azji wschodniej, w naturalnych warunkach występuje na terenach Japonii ora Korei.

Opis

Hortensja osiąga wysokość do około 1,5 metra, chodź z reguły rośliny rzadko przekraczają jedne metr. Liście hortensji są koloru zielonego mają owalny kształt, są dość licznie rozmieszczone na łodydze. Na szczycie łodygi znajduje się kwiat. Kwiaty o średnicy ok. 20 centymetrów, najczęściej koloru różowego, niebieskiego lub białego. W ostatnich czasach coraz większą popularnością wśród działkowców cieszą się odmiany o mieszanych kolorach. Hortensja ogrodowa zaczyna kwitnąć zazwyczaj pod koniec lipca.

Uprawa i pielęgnacja.

Hortensja wymaga dobrej i zasobnej w substancje organiczne gleby, dobrze aby była przepuszczalna o lekko kwaśnym ph. W okresie zimowym możliwe jest przemarznięcie pędów lub nawet części rośliny, konsekwencją tego może być ograniczeni kwitnienia, warto więc zasadzić roślinę w miejscu zacisznym a w okresie zimy zabezpieczyć przed mrozem. Roślina bardzo szybko rozrasta się, wymaga częstego nawożenia, dzięki czemu zakwitnie intensywniej. Ostatnio pojawiły się specjalne nawozy do nawożenia hortensji. Rozmnażanie: najprostszą metoda rozmnażania hortensje jest rozmnażanie prze ukorzenianie sadzonek z odciętych na początku lata pędów rośliny. Pędy umieszczamy w mieszaninie żyznej gleby z piaskiem. Musimy zadbać o odpowiednią wilgotność, najlepiej sadzonkować w skrzynce inspektowe. Tak przygotowane sadzonki gotowe są w następnym roku do wysadzenia na miejsce stałej uprawy. Hortensje atakowane są często przez mszyce i przędziorki. W przypadku nieprawidłowego uprawiania możliwe jest wystąpienie plam na liściach.

Podlewanie

Hortensja ma dość wysokie wymagania co do wilgotności lubi mokre podłoże dlatego podlewanie powinno być dość obfite i częste. Przy wielkich upałach zalecane jest podlewanie dwukrotnie w ciągu doby.

Oferta naszych partnerów:

Inne ciekwae opisy uprawy i pielęgnacji:

 

Encyklopedia roślin:

pielęgnacja roślin: