Pelargonia

Pelargonia. Pelargonie to najbardziej popularne rośliny uprawnia w skrzynkach balkonowych i na naszych tarasach. Najciekawszymi rodzajami pelargonii są pelargonie rabatowe i pelargonie bluszczolistne.

Opis

Pelargonie wielkokwiatowe rozrastają się zazwyczaj z jednej łodygi. Liście ją jasnozielone, duże, nerkowate, zazwyczaj mają ząbkowane brzegi. Kwiaty zebrane w gęste baldachy, osiągające średnicę ok. 10 centymetrów. Kwiaty najczęściej koloru czerwonego, białego lub różowego. Okres kwitnienia przypada ok. maja do końca września.

Uprawa

Pelargonia to roślina, która jest dość prosta w uprawie i pielęgnacji. Pelargonie w naszych warunkach są wrażliwe na niską temperaturę, dlatego zazwyczaj uprawiane są w skrzynkach i donicach a nie w gruncie. Rośliny wymagają dużej ilości światła, lubi bezpośrednie nasłonecznienie z dobrą cyrkulacją powietrza. W okresie zimowym przechowujemy pelargonie w temperaturze przekraczającej 8ºC, najczęściej w piwnicach, nieogrzewanych klatkach schodowych itp. Pod koniec okresu wegetacji przycinamy roślinie pędy, ułatwia to przezimowanie. W odciętych pędów możemy uzyskać nowe sadzonki. Odcięte pędy z jednym liściem umieszczamy w glebie, nie dopuszczając do zbytniego przesychania ale tez nie przelewając roślin. Ukorzenione sadzonki przesadzamy wczesną wiosną. Na zimujących pelargoniach bardzo często pojawia się szara pleśń, zwłaszcza jak pomieszczenie w którym ją przechowujemy jest zbyt ciemno bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Uprawa na zewnątrz w okresie letnim może być narażona na mszycę.

Podlewanie

Pelargonie podlewamy w okresie letnim obficie nie dopuszczając do zasychanie gleby, w okresie zimowym ograniczamy podlewanie.

Oferta naszych partnerów:

Inne ciekwae opisy uprawy i pielęgnacji:

 

Encyklopedia roślin:

pielęgnacja roślin: