monstera

Nazwa Monstera kryje pod sobą bardzo wiele różnorakich gatunków i odmian. Wiele gatunków monstery nazywanych jest często filodendronami ponieważ są bardzo podobne. Jest to jedna z najprostszych w uprawie roślin doniczkowych.

Opis

Główną ozdoba roślin są wielkie, skórzaste, całobrzegie lub pierzastodzielne liście z dużymi otworami w blaszce. Liście zsinieją się wraz z rozrostem rośliny. Pędy rozrastają się w przeróżne strony i zwisają z nich długie bardzo często podpierające korzenie. Korzenie te bardzo często zagłębiają się i wrastają w ziemię. W sprzyjających warunkach roślina zawiązuje kwiatostany, znajdujące się w najczęściej białej kolbie. Owoce większości odmian są jadalne.

Pielęgnacja i uprawa

Temperatura uprawy tych roślin powinna oscylować w granicach ok. 20ºC, w okresie zimowym ok. 15ºC. Miejsce jasne, bez bezpośredniego nasłonecznienia, zbyt intensywne bezpośrednie słońce może powodować powstawanie plam. Młode rośliny przesadzamy rokrocznie w naczynia o średnicy 2-3 cm. większej, starsze rośliny przesadzamy rzadziej i do większych doniczek. W okresie wzrostu nawozimy rośliny z częstotliwością 2-3 razy w przeciągu miesiąca. Roślina niezwykle rzadko atakowana jest przez szkodniki. Ważne jest aby nie usuwać wyrastających pędów korzeniowych, optymalnie jest zapewnić im ziemię do wrośnięcia.

Podlewanie

Monstera w okresie od wiosny do jesieni czyli przez cały okres intensywnego wzrostu wymaga intensywnego podlewania, w okresie spoczynku ograniczamy podlewanie, nie dopuszczając jednak do przeschnięcia bryły korzeniowej. Rośliny nadają się do uprawy hydroponicznej.

Najpopularniejsze odmiany

Monstera wonna - liście zielone, głęboko, symetrycznie po obu stronach powycinane, osadzone są na długich ogonkach.

Oferta naszych partnerów:

Inne ciekawe opisy uprawy i pielęgnacji:

 

Encyklopedia roślin:

pielęgnacja roślin: