choroby roślin

Większość roślin ozdobnych uprawianych w naszych domach oraz ogrodach narażona jest na rozmaite choroby. Rośliny zaczynają nagle marnieć, mniej intensywnie albo w ogóle nie kwitną, zaczynają usychać. Zaczynamy wówczas zastanawiać się co się stało? W czym tkwi problem? Co zrobiliśmy nie tak? W większości przypadków odpowiedz może być tylko jedna – nie zadbaliśmy odpowiednio o naszą roślinę.

Zaburzani w rozwoju roślin w większości przypadków spowodowane są błędami w uprawie, czego konsekwencją jest choroba rośliny. Objawy choroby są wynikiem działania czynnika wywołującego chorobę. Najczęstszymi czynnikami wywołującymi choroby są: zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura uprawy, niewłaściwe podlewanie, przenawożenie roślin, nie odpowiednio dobrana gleba, zbyt duża ilość lub niedobór światła. Kolejnym typ chorób, który jest o wiele trudniejszy do pokonania to choroby wywołane przez grzyby, wirusy lub bakterie.

Najczęstsze choroby roślin:

Chloroza liści wywoływane jest przez nadmiar wapnie w glebie. Najczęściej występuje u hortensji i malin oraz innych roślin lubiących niskie pH. Objawami jest żółknięcie ( czasami nawet dochodzące do białego) liści. Zwalczanie: W miejscu o wysokim stężeniu wapnia uprawiajmy rośliny lubiące niskie pH, zalecane jest zakwaszenie gleby.

Inne choroby, których opisy są w trakcie przygotowania i niebawem znajdą się na stronie to: choroby wirusowe, czarna plamistość róży, kiła kapusty, nekrotyczna plamistość liści, parch, podskórnik gruszkowy, rdza, szara pleśń narcyza, zaraza ziemniaka, choroby wirusowe, sucha zgnilizna, zaraza ogniowa, zgorzel kory drzew.

Oferta naszych partnerów:

Inne ciekawe artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin:

 

Encyklopedia roślin:

pielęgnacja roślin: