storczyk

Przez wielu storczyk jest uznawany na najpiękniejszą roślinę uprawianą przez człowieka. Bogactwo kolorów oraz kształtów sprawia iż ta niezwykle okazała roślina jest tak popularna. Do grupy orchidei bo tak bardzo często nazywamy storczyki zaliczyć można kilkadziesiąt tysięcy odmian.

Opis

Najbardziej popularnym a zarazem najprostszym w uprawie storczykiem jest falenopsis. Liście położone naprzeciwlegle, wyrastają na zmianę, po przeciwnych stronach. Storczyk ten ma dość grube liście, osiągające do 40 centymetrów długości i 10 szerokości, są dość sztywne. Kwiaty wyrastają na cienkich łodygach, które osiągają wysokość trzy razy wyższą niż liście. Kwiaty okazałe, najczęściej koloru białego, różowego, żółtego ale bardzo popularne są również mieszanki kolorów. Falenopsis bardzo często uprawiany jest z odkrytymi korzeniami w przeźroczystych plastikowych doniczkach.

Uprawa i pielęgnacja

Storczyki lubią miejsca jasne, z dużą ilością rozproszonego światła, ale nie lubią intensywnego ciągłego słońca. Idealnym miejscem uprawy jest wschodnia lub zachodnia wystawa. Temperatura powinna wynosić około 25ºC w nocy kilka stopni mniej. Powietrz powinno być dość wilgotne, rośliny lubią otoczenie o dużej zawartości wilgoci ale nie bezpośredniej wody. W okresie kwitnienia nawozimy roślinę specjalnym nawozem do storczyków, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, po przekwitnięciu odcinamy część łodygi na której był kwiat, tak aby pozostał część miała co najmniej 3 oczka. Dzięki temu zabiegowi storczyk powinien wypuścić nowe pędy kwiatów i ponownie zakwitnąć. Po przekwitnieniu, w okresie jesiennym ograniczamy podlewanie i przenosimy roślinę w miejsce o niższej temperaturze, po paru miesiącach spoczynki, na wiosnę, przenosimy ponownie to jasnego pomieszczenia i zaczynamy podlewanie i nawożenie. Storczyki uprawimy najczęściej w mieszance z kory, i wszelkich włóknistych podłoży. Ważne aby było niezwykle przepuszczalne. Roślinę przesadzamy na sucho dopiero w momencie kiedy przestaje się mieścić w doniczce, lubi mała aż zacisną doniczkę.

Podlewanie

Często ale niezwykle oszczędnie, nie dopuszczając do pozostawanie wody na dnie naczynia. Storczyka można podlewać zraszając glebę spryskiwaczem lub mocząc doniczkę w wodzie i po wyjęciu dając jej ociec.

Już wkrótce na stronie znajdziecie Państwo wiele nowości ogrodniczych. Dział – Projektowanie ogrodów a w nim jak zaprojektować ogród, oczko wodne, projekty ogrodu oraz zakładanie ogrodów. Koleiny dział to – Nasze ogrody, a w nim Państwa ogrody, pielęgnacja i zakładanie ogrodów, ogród, ogrody.

Oferta naszych partnerów:

Inne ciekawe opisy uprawy i pielęgnacji:

 

Encyklopedia roślin:

pielęgnacja roślin: