Fiołek

Fiołek afrykański ( Saintpaulia, Sępolia) jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Afryki. Ciekawostka jest iż roślina pomimo swojej nazwy nie jest spokrewniona z fiołkiem.

Opis

Fiołek afrykański to niska roślina, tworząca rozety osiągające do ok. 25 centymetrów. Liście osadzone są na ogonkach, są mięsiste, błyszczące, ciemnozielone, bardzo często posiadają od spodu lekkie czerwone zabarwienie. Liście pokryte są drobnymi włoskami i są lekko ząbkowane na brzegach. Kwiaty najczęściej kolory fioletowego, niebieskiego, białego i różowego wyrastają na drobnych łodygach ponad powierzchnię liści. Ostatnio bardzo popularne są odmiany o dwubarwnych kwiatach. Płatki najczęściej pojedyncze ale bywają też pełne, o strzępiastych lub nawet falistych płatkach. To co czyni te kwiaty tak wyjątkowymi to fakt iż kwitną prawie przez cały rok

Uprawa

Fiołek afrykański jest niezwykle prostą w uprawie rośliną. W lecie najlepiej czuje się w miejscu cienistym o dość niskiej temperaturze, w zimie natomiast optymalna temperatura to około 18ºC, pomieszczeni powinno być dobrze oświetlone ale nie powinny padać na roślinę bezpośrednie promienie słoneczne. Wystawione na słońcu kwiaty dostają bardzo często żółtych plam na liściach. Roślinę przesadzamy dopiero gdy przestają się mieścić w doniczce, gleba powinna być mieszanka ziemi uniwersalnej z piaskiem.

Pielęgnacja

Należy dobrać stanowisko tak aby fiołek nie miał za mało ani za dużo światła, oraz aby miejsce jego uprawy nie było zbyt suche, powoduje to bowiem osłabnięcie i skrócenie okresy kwitnięcia.

Podlewanie

Saintpaulia podlewamy letnią, miękką wodą wprost do ziemi, nigdy nie dopuszczając do zamoczenia liści. Jest to najważniejsze co trzeba wiedzieć o uprawie tej rośliny, woda na liściach oraz jej nadmiar w podstawce powoduje pojawienie się plam na liściach!. W okresie zimowym ograniczamy podlewanie pamiętając aby nie zasuszyć rośliny.

Rozmnażanie

Fiołek afrykański jest bardzo prosto rozmnożyć. W tym celu odcinamy liść z 2 centymetrowym ogonkiem. Tak przygotowaną sadzonkę umieszczamy w wilgotnym piasku i przykrywamy folią. Po paru tygodniach roślina jest już ukorzeniona i wypuszcza młode listki, po następnych kilku miesiącach zaczyna kwiat nać.

Oferta naszych partnerów:

Inne ciekwae opisy uprawy i pielęgnacji:

 

Encyklopedia roślin:

pielęgnacja roślin: