Difenbachia

Difenbachia ( Dieffenbachia) to jedna z najbardziej znanych i lubianych roślin o ozdobnych liściach. Obecnie uprawianych jest ponad trzydzieści gatunków i odmian, które nieustanie są ulepszane i modyfikowane. Roślina pochodzi z lasów tropikalnych Ameryki południowej.

Opis:

Difenbachia składa się pnia oraz szerokich liści długości średnio ok. 30-40 centymetrów. Liście owalne, nakrapiane (białymi bądź żółtymi plamkami) na wierzchu liści.

Uprawa

Difenbachia podobnie jak ficus, ma tendencję do zrzucania dolnych liści. Aby roślina zachowała zdrowy wygląd powinna być uprawiana w miejscach ciepłych o dużej wilgotności powietrza, dobrze czuje się w przeszklonych tarasach, oranżeriach. Roślina lubi miejsca cieniste, z dużą ilością rozproszonego światła. W okresie zimowym roślina przechodzi stan spoczynku, w tym okresie powinno obniżyć się jej temperaturę do ok. 18 ºC.

Zastosowanie

Roślina najlepiej prezentuje się w odosobnieniu, rzadko stosowana jest w kompozycjach z innymi roślinami. Miejsce uprawy cieniste lub półcieniste. Roślina doskonale wygląda na wielkich przestrzeniach.

Pielęgnacja

Kwiat wymaga zraszania i regularnego mycia liści. Gromadzący się kurz, blokuje aparaty szparkowe.

Podlewanie

W okresie letnim (marzec – wrzesień) roślina wymaga intensywnego podlewania, ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna. Woda miękka, najlepiej odstana. Przesuszenie ziemi może doprowadzić do żółknięcia liści.

Najpopularniejsze odmiany

Difenbachia picta osiągająca do 120 centymetrów wysokości. Liście długie, jasnozielone, biało nakrapiane.

Difenbachia bausei ma rynienkowate ogonki liściowe długości do 20 centymetrów, liście osiągają do 30 cm, a ich szerokość wacha się w granicach 15cm. Kolor liści jest jasnożółty z zielonymi plamkami.

Oferta naszych partnerów:

Inne ciekawe opisy uprawy i pielęgnacji:

 

Encyklopedia roślin:

pielęgnacja roślin: