Figowiec

Figowiec – Fikus ( Ficus) ta popularna roślina pochodzi z obszarów tropikalnych i subtropikalnych południowej Azji, Indii, Indonezji oraz Australii. Do tego rodzaju należy kilka tysięcy gatunków tropikalnych drzew i niezliczona ilość krzewów i pnączy. Wszystkie charakteryzują się ozdobnymi liśćmi. Cechą charakterystyczną tych gatunków jest występowanie soku mlecznego.

Najważniejsze odmiany

Figowiec sprężysty jest jedną z najpopularniejszych roślin tego gatunku. Liście duże, owalne, z wierzchu błyszczące, ciemnozielone. Figowiec benjamiński – Liście małe, błyszczące, nieco skórzaste, osadzone na powyginanych pędach. Roślina przypomina małe drzewko o rozłożonej koronie. Figowiec liro listny – posiada grube, lirokształtne, omszone i bardzo soczyste liście. Roślina rośnie do góry, niezwykle rzadko rozgałęzia się.

Uprawa

Figowce lubią stanowiska jasne dobrze oświetlone, ale nie tolerują nadmiaru bezpośredniego światła słonecznego. Nie należy stawić figowców w miejscach wietrznych, rośliny tego nie lubią a dodatkowo narażone są na połamanie ich gałęzie. Starajmy się nie zmieniać za często miejsca uprawy fikusa gdyż może on zagregować na taką zmianę opadaniem liści. W okresie zimowym roślina przechodzi okres spoczynku i dobrze jest przetrzymywać ją w temperaturze ok. 15ºC i zmniejszyć ilość wody. W okresie wzrosty nawozimy rośliny nawozem do figowców w odstępie ok. 14 dni. Zalecane jest coroczne przesadzanie rośliny do doniczki większej o ok. 2 centymetry w średnicy, przesadzamy gdy widzimy iż bryła korzeniowa przerosła ziemię. W sklepach dostępna jest ziemia do figowców. Uprawiając figowce należy pamiętać iż żółknięcie liści oznacza zbyt suche powietrze w miejscu uprawy lub nadmierną ilość wody w podlewaniu.

Podlewanie

W okresie letnim obficie w zimie ograniczamy gdyż korzenie powinny mieć możliwość oddychania. Zbyt intensywne podlewanie może spowodować żółknięcie i opadanie dolnych liści.

Rozmnażanie

Prawie wszystkie figowce rozmnażamy przez sadzonkowanie, istotne jest jednak zapewnienie wysokiej temperatury gleby podczas tego procesu. Sadzonki sadzimy do mieszaniny ziemi z piaskiem, nie podpuszczając do wyschnięcia ziemi, dobrze jest okryć naczynie sadzonkowanie szybą lub folią aby nie dopuścić do przesychania ziemi.

Oferta naszych partnerów:

Inne ciekwae opisy uprawy i pielęgnacji:

 

Encyklopedia roślin:

pielęgnacja roślin: