przesadzanie roślin

Wszystkie rośliny kiedyś zasadzone prędzej czy później będą wymagały przesadzenia. Jest kilka podstawowych zasad stosowanych podczas przesadzania kwiatów i roślin z którymi pragniemy Państwa zaznajomić.

Wybór czasu.

Optymalnym okresem przesadzania roślin jest wczesna wiosna, czas przed rozpoczęciem się okresy wegetacyjnego roślin. Kwiaty przesadzamy z reguły co dwa, trzy lata, młode osobniki w związku z intensywnym wzrostem wymagają częstszego przesadzania, zazwyczaj raz na rok. Kwiaty przesadzamy dopiero wówczas gdy widzimy iż korzenie nie mieszczą się już w donicy, w której obecnie rosną.

Dobór doniczki.

Starajmy się dobierać tak doniczki aby stanowiły z roślina harmoniczną całość. Generalna zasada jest taka iż donica powinna być 2-3 centymetry większa od obecnej w której rośnie roślina. Każde naczynie w którym ma coś rosnąć powinien mieć w spodzie otwór do odpływu nadmiaru wody. Na dnie doniczki wsypujemy drenaż zazwyczaj są to kamyki, kawałki porcelany, fragmenty glinianych doniczek itp.

Ziemia

Dobór ziemi to jedna z najważniejszych czynności, najprostszym sposobem jest zakup w sklepie ogrodniczym odpowiedniej gleby dla naszej rośliny. Jeśli chcemy sami przygotować glebę powinniśmy najpierw zapoznać się z wymaganiami naszych kwiatów.

Przesadzeni kwiatów

Przed przesadzaniem należy rośliny porządnie podlać i pozwolić glebie przez kilka godzin namoknąć, ułatwi nam to wyjęcie rośliny ze starego naczynia. Następnie wyjmujemy roślinę. Małe rośliny można odwrócić do góry dnem aby ułatwić sobie zdjęcie starej donicy. Po wyciągnięciu rośliny sprawdzamy stan korzeni, wskazane jest usunięcie zgniłych, wyschłych oraz chorych korzeni. Kolejnym krokiem jest posadzanie bryły korzeniowej w nowej doniczce. Starajmy się po odpowiednim ustawieniu rośliny i wsypaniu gleby lekko ugniatać zimie aby nie była za luźna. Donicę wypełniamy ziemia do ok. 1,5 centymetra przed jej górną granica. Następnie intensywnie podlewamy roślinę i stawimy ją na okres kilku tygodni w miejsce o mniejszym natężeniu bezpośredniego światła. Po tym okresie kwiaty powinny pięknie i zdrowo rosnąć.

Oferta naszych partnerów:

Inne ciekawe artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin:

 

Encyklopedia roślin:

pielęgnacja roślin: