Gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska to potoczna nazwa wilczomlecza pięknego. Roślina pochodzi z Meksyku. W okresie od Bożego Narodzenia do marca kwiat zachwyca nas czerwonymi, czasem nawet purpurowymi pseudokwiatami.

Opis

To co uważamy za kwiat w rzeczywistości jest liściem przykwiatowym, kwiaty są małe i nie specjalnie urodziwe. Czerwone przylistki nadają roślinie niepowtarzalny wygląd. Kształt i barwa oraz wielkość przykwiatków zależy od odmiany. Poinsecja zachowuje zazwyczaj wartość dekoracyjną przez okres ok. 3 miesięcy.

Uprawa i pielęgnacja

Zaraz po zakupie lub otrzymaniu rośliny ustawimy ją w miejscu jasnym, ale bez bezpośrednich promieni słonecznych. Optymalna temperatura w zimie to ok. 20ºC. Po przekwitnięciu przycinamy gwiazdę betlejemska do wysokości ok. 20 centymetrów, pozostawiając kilka najsilniejszych pędów. Okres wzrosty przypada na miesiące letnie i jesienne, w tym czasie roślinę obficie podlewamy i nawozimy. Po kwitnieniu liście gwiazdy betlejemskiej bledną i opadają. Roślin przechodzi w stan spoczynku, ustawiamy ja wtedy w chłodnym miejscu i przestajemy podlewać. W marcu przycinamy, przenosimy do ciepłego pomieszczenia i zaczynamy podlewać. Do wytworzenia kwiatów oraz barwnych przykwiatków, poinsecja, wymaga przez dwa miesiące krótszego dnia ( oświetlenie ok. 8 godzin/doba), w takich warunkach roślina wytworzy dekoracyjne barwne pseudokwiaty. Bardzo ważne jest uważanie na sok rośliny. Gwiazda betlejemska podobnie jak inne wilczomlecze jest rośliną bardzo trującą (charakterystyczny sok mleczny). Chrońmy nasze dzieci przed tą rośliną!

Oferta naszych partnerów:

Inne ciekawe opisy uprawy i pielęgnacji:

 

Encyklopedia roślin:

pielęgnacja roślin: