szkodniki roślin

Wszystkie rośliny narażone są na ataki szkodników. Szkodniki atakują zarówno rośliny w ogrodzie jak również w naszych domach niezależnie od tego jak dobrze o nie dbamy.

Najczęściej występujące szkodniki:

Mszyce. Na atak mszycy narażone jest większość roślin rosnących w otwartej przestrzeni. Mszyce to malutkie różnokolorowe (najczęściej zielone, szare lub czarne) owady. Mszyce żywią się sokiem roślin doprowadzając do usychania liści a niekiedy nawet do śmierci roślin. Najlepszym naturalnym sposobem walki z mszycami jest sięgnięcie po pomoc jej naturalnych wrogów takich jak: biedronki, pasożytniczą błonkówkę lub złotooki. Inna metodą niestety mniej ekologiczną jest oprysk. Opryskiwać możemy dostępnymi środkami chemicznymi lub we wczesnym stadium ataku mszyc wodą z mydłem lub preparatami zawierającymi wyciągi z roślin typu czosnek.

Przędziorek szklarniowiec. Na ataki tego szkodnika szczególnie narażone są rośliny domowe oraz szklarniowe. Przędziorki atakują niektóre rośliny ogrodowe typu: dalie, róże, fiołki i truskawki. Szkodnika rozpoznajemy gdy na roślinach zaobserwujemy drobne przebarwienia w górnej części liścia (od góry). Liście stopniowo zaczynają usychać. Aby zapobiegać występowaniu szkodnika trzeba trzymać wysoką wilgotność powietrza. Silnie zaatakowane rośliny opryskujemy preparatami chemicznymi zwalczającymi przędziorki.

Mącznik szklarniowy. Atakiem tego szkodnika narażone są rośliny szklarniowe oraz uprawiane w domu. Najczęściej atakowane są sałata oraz rośliny strączkowe. Malutkie białe owady przypominające motylki (ćmy) żerują na dolnych brzegach liści. Najprostszym sposobem zwalczania jest wprowadzenie do szklarni naturalnych wrogów owada takich jak błonkówkę drobnicę szklarniową lub pluskwiaka. Możemy stosować opryski z wody z mydłem lub roślin typu czosnek. Najprostszym sposobem jest opryski środkiem chemicznym zwalczającym mączniki. Ciekawostką jest fakt iż mącznik szklarniowy nie atakuje roślin rosnących w pobliżu nagietka i rumianku.

Oferta naszych partnerów:

Inne ciekawe artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin:

 

Encyklopedia roślin:

pielęgnacja roślin: