cyklamen

Cyklamen to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych spotykanych w naszych domach, potocznie znana jest pod nazwą „fiołek alpejski”. Roślina pochodzi z rejonów Iranu, spotykana jest w Palestynie, Krecie i wyspie Rodos.

Uprawa i pielęgnacja.

Cyklamen najlepiej czuje się w zimie w miejscach zacienionych i o niższej temperaturze w granicach ok. 14ºC. Roślinę nawozimy w okresie wzrostu średnio raz na dwa tygodnie. Po przekwitnięciu liście cyklamenu zaczynają żółknąć, rozpoczynamy wtedy stopniowo ograniczeni podlewania, dzięki czemu roślina wchodzi stopniowo w stan spoczynku. Gry roślina przejdzie w san spoczynku przenosimy ją w chłodniejsze i Bardziej zacienione miejsce gdzie przebywa średnio do polowy maja.

Na wiosnę przesadzamy roślinę do nowej gleby najlepiej aby było kwaśna oraz próchnicza. Ważne jest aby podczas przesadzania pozostawić część bulwy ponad poziomem gleby. Po przesadzeniu rośliny zaczynamy stopniowo podlewać coraz obficiej, zaczynamy nawozić oraz przenosimy w miejsce cieplejsze o większej ilości światła.

Podlewanie

W okresie kwitnienia podlewamy intensywnie, nie dopuszczając do przeschnięcia gleby, woda powinna być miękka. W okresie zimowym ograniczmy podlewanie.

Oferta naszych partnerów:

Inne ciekawe opisy uprawy i pielęgnacji:

 

Encyklopedia roślin:

pielęgnacja roślin: